Za sredo že napovedana naslednja študentska skupščina
Potem, ko je senat Fakultete za družbene vede včeraj dopoldne sprejel vse zahteve protestne zasedbe in jih artikuliral v izjavi, so se študentke in študenti na večerni skupščini odločili, da zasedbo Predavalnice 1, ki je potekala od prejšne srede, prekinejo. Za sredo je že napovedana naslednja študentska skupščina.
Na tem mestu je potrebno prepoznati pomembne dosežke zasedbe, reflektirati proces, ki je do njih pripeljal, hkrati pa pogled že usmeriti tudi v nadaljnje aktivnosti. Organizirano študentstvo in drugi deli organizirane družbe, ki stojijo v solidarnosti s palestinskim ljudstvom, so postavljeni pred pomembno strateško vprašanje: kam po prvih zmagah usmeriti zgrajeno mobilizacijsko moč ter kako v lokalnem okolju nadaljevati protestne aktivnosti in družbeno organiziranje proti genocidu v Palestini?
Študentska vstaja se med tem še naprej širi in zaostruje tudi v drugih geografijah. Zasedenim fakultetam po svetu so se samo včeraj pridružile nove zasedbe fakultet, med drugim v Pisi, Milanu in Atenah. Na številnih zasedenih fakultet svojih naporov študentstvo ne usmerja zgolj v pritiske na vodstva akademskih institucij, ampak jih usmerja v splošno mobilizacijo proti redu, ki podpira in omogoča genocidno nasilje in okupacijo, ki ga v Palestini izvaja država Izraela. Brutalna policijska represija je še naprej glavni odgovor številnih držav na Zahodu na protestno študentsko gibanje.
Etapna zmaga na dolgi poti
Po intenzivnem sredinem začetku protestne zasedbe osrednje predavalnice na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, je ta čez vikend našla svoj ritem. V nov teden je vstopila samozavestno, okrepljena s široko podporo, na katero je naletela v družbi in odločena, da odgovorne prisili v konkretne korake.
Podporo zahtevam in sami zasedbi so izrazili številni oddelki različnih fakultet, študentske iniciative ter družbena gibanja in organizacije. Med njimi tudi Mladi za podnebno pravičnost, Sindikat Radia Študent, Participativna ljubljanska avtonomna cona in Solidarnostni odbor za svobodno Palestino. Slednji je pozval tudi k zaostrovanju pritiskov in širitvi solidarnostnih aktivnosti in protestov, saj verjamejo, “da lahko resne spremembe v družbi prinese samo radikalen upor široke družbene fronte proti kapitalističnemu in imperalističnemu sistemu, ki omogoča in za svojo reprodukcijo in obstoj potrebuje vojno in militarizirano družbo”.
Ponedeljek se je začel z množično obiskano tiskovno konferenco, na kateri so študentke in študenti še enkrat predstavili svoje zahteve in jo zaključili v borbenem duhu z glasnim vzklikanjem solidarnostnih in protiimperialističnih gesel. Kmalu po tem so na pogovore prišli tudi predstavniki vodstva fakultete, ki so sporočili odločitev senata, da v izjavi podprejo vse zahteve zasedbe.
V izjavi FDV so tako jasno obsodili genocid, ki ga v Gazi izvaja Izrael ter zavrnili narative, ki ga relativizirajo. Na Univerzo v Ljubljani so naslovili poziv k prekinitvi vsakršnega sodelovanje z izraelskimi univerzami in podjetji ter k vzpostavitvi študijskega programa in sklada za palestinske študente. Izrazili so tudi podporo študentskim gibanjem po svetu ter obsodili ravnanja tistih fakultet, ki nad študentstvo pošiljajo policijske sile. Zavezali so se k prizadevanjem za svobodno Palestino ter na to pot pozvali tudi ostale fakultete.
Zasedba FDV je v manj kot tednu dni dosegla veliko, morda celo zgodovinsko zmago, ki utegne ob aktivnem študentskem gibanju pomeniti precedens, ki lahko odmeva tudi onkraj lokalnega konteksta. Organiziran pritisk študentske mobilizacije je namreč uspešno prisilil vodstva akademskih institucij, da sestopijo iz svojih udobnih položajev, prisluhnejo protestom in do pomembnih družbenih vprašanj zavzamejo konkretna stališča, ki so v sozvočju s stališči prevladujočega dela družbe.
Ne glede na dejavnike, ki so pripeljali do tega, da sta tako Fakulteta za družbene vede kot Univerza v Ljubljani artikulirali svoje stališče in na morebitne vsebinske pomankljivosti, je najprej potrebno prepoznati bistvo obeh dokumentov: vsebina obeh na marsikateri točki močno odstopa od prevladujočega in za politični establišment t. i. zahoda sprejemljivega narativa. Zato je izjemno pomembno, da se izjavi prevede v čimveč jezikov ter posreduje gibanjem in institucijam v drugih geografijah Evrope, kjer jim lahko služi kot primer tega, kaj je bilo na tej točki možno doseči. Če vodstvo s svojim stališčem misli resno, je utemeljeno od njega pričakovati, da svoj poziv sami uradno naslovijo na Univerze in druge institucije po svetu s katerimi sodelujejo. Tudi sicer bo pomembno, kako bo organizirano študentsvo spremljalo materialno implementacijo sprejetih zahtev in še naprej vršilo pritisk na odgovorne, da besede tudi udejanijo.
V posluh priporočamo OFF Komentar na Radiu Študent, ki ponudi kritično ovrednotenje zasedbe. Ta nam lahko pomaga pri strateškem premisleku o pristopu v naslednjih korakih:
★ OFF Komentar: Teze o zasedbi
Vikend minil v znamenju organiziranja in poglabljanja vsebin
Čez vikend je bilo sicer veliko naporov vloženih v postavitev organizacijskih in vsebinskih okvirjev zasedbe, veliko je bilo strateškega razmišljanja, demokracije v praksi in komunikacije s preostalim delom družbe. Poleg številnih skupščin, na katerih se je razpravljalo in odločalo o vseh vidikih zasedbe, so se čez vikend zvrstili tudi nekateri dogodki in zanimiv vsebinski program, ki ga je vredno tudi popisati.
Petkova Infokafana iz Metelkove na zasedeno FDV
Solidarnostni odbor za svobodno Palestino, ki je v sodelovanju z anarhističnim socialnim prostorom A-Infoshop pripravil redno Infokafano pod naslovom Palestinske perspektive je v podporo zasedbi dogodek prestavil na FDV. V petek zvečer smo tako lahko prisluhnili zgodbam naših palestinskih tovarišic in prijateljev. Ti so spregovorili o svojih osebnih izkušnjah življenja pod okupacijo in v vojni. Vse zgodbe so bile pretresljive in pomembno jih je bilo slišati iz prve roke, saj na ta način naše nasprotovanje vojni v Gazi dobiva še bolj konkretno podlago. Tudi zato, ker mora biti del naših prizadevanj tudi krepitev protikolonialne perspektive in narativa. Kakšna je izkušnja mladega človeka, ki se znajde pod bombami okupatorske države? Kako težko je bilo dobiti potrebno zdravstveno oskrbo, po tem, ko so bombe podrle zgradbo, v katero so se zatekli pred napadi, in bili v njih resno poškodovani? Kako okupacija že dolga leta razbija družine, ker jim umetno ustvarjeni mejni režim preprečuje normalna srečevanja? Vse to in še marsikaj drugega smo lahko slišali na dogodku. Gostje iz Palestine so na več točkah izrazili globoko spoštovanje vsem mladim ljudem, ki jim izkazujejo solidarnost pri nas in po svetu. Na dogodku, ki je potekal v borbenem in solidarnostnem vzdušju, smo se večkrat dotaknili tudi pomembnega vprašanja, kaj in kako lahko naredimo več za končanje grozodejstev v Gazi.
Skupščina proti imperializmu in vojni
V soboto popoldan je potekala javna politična skupščina, katere namen je bil poglobiti analizo in stališča zasedbe ter vojno v Gazi umestiti v širši globalni in sistemski okvir. Skupščina je poskušala nasloviti izvore in razloge izraelske kolonialne politike, prepoznati njene zaveznike v njej in vlogo, ki jo mednarodne institucije in zavezništva kot je NATO, EU in ostali, igrajo pri tem. Dotaknili smo se tudi položaja slovenske države v svetovnem sistemu imperializma.
Skupščino so otvorili predstavniki zasedbe, nadaljevali pa člani Študentske Iskre, ki so sistematično razgrnili naravo imperializma. Za njimi sta člana Federacije za anarhistično organiziranje poudarila, da je nasproti vladajoči ideologiji, ki vzpostavlja pogoje za vojno, potrebno postaviti revolucionarno perspektivo, ki nasprotovanje vojni in militarizaciji razume kot izraz boja proti vsem oblikam zatiranja. Zadnji prispevek pred odprto skupščinsko razpravo je prišel iz strani iniciative Rožava kliče!, ki te dni med drugim agitira in javnost mobilizira proti “sejmu smrti”, ki ga ob dnevu Slovenske vojske v Mariboru pripravlja Ministrstvo za obrambo. Skupščinska razprava je na izzive, ki jih pred nas postavlja globalna situacija, poskušala iskati konkretne odgovore.
Celotno skupščino lahko poslušate tukaj:
★ Radio Študent: Politična skupščina protiimperializma
Priporočamo tudi:
★ Javno pismo proti sejmu smrti v Mariboru
★ Rdeča pesa: Vojska, ven iz šole
Naslednji koraki
Mobilizacija proti genocidu v Gazi in organiziranje solidarnosti s palestinskimi ljudmi se med tem nadaljuje.
Ob 76. obletnici nakbe, ko je bilo 15. maja leta 1948 iz svoje zemlje pregnano več kot 700.000 Palestincev, se v teh dneh v Ljubljani na več lokacijah odvija serija dogodkov pod naslovom Svobodna Palestina. Dogodke soorganizira Gibanje za pravice Palestincev. To sodeluje tudi pri promociji in organizaciji dobrodelnega koncerta za Gazo, ki se ima zgoditi v četrtek, 16. maja v Kino Šiška (ta je bil vmes že razprodan).
V sredo, 15. maja ob 15. uri je Solidarnostni odbor za svobodno Palestino pozval na protestni shod pred Veleposlaništvom Egipta v Ljubljani, popoldne pa bo potekala naslednja strateška skupščina gibanja zasedba (zbor ob 16:20 pred Filozofsko fakulteto). Tam bo prostor tudi za razpravo o naslednjih korakih in organiziranje konkretnih aktivnosti.
V petek, 17. maja ob 20. uri pa bo v anarhističnem socialnem prostoru A-Infoshop potekala Infokafana pod naslovom Solidarnost s Palestino: primer študentskih zasedb, na kateri se bo med drugim poskušalo nasloviti tudi vprašanja, ki jih je odprla aktualna zasedba FDV. Ta ponovno predstavlja pomembno izkušnjo gibanja, ki jo je potrebno reflektirati in kritično ovrednotiti, da naslednjič naredimo še korak dlje, ter da pri tem ne ponavljamo napak, ki smo jih storili v preteklosti. Kako je bil organiziran in izpeljan demokratični proces zasedbe? Kakšni so bili njegovi rezultati in kako iskati ravnotežje med konkretnimi in maksimalističnimi zahtevami? To bodo samo nekatera izmed vprašanj, ki se jih bo ma dogodku naslovilo v skupščinski razpravi.