Prvomajski protest v Ljubljani leta 2002

Zgodovinski opomnik: Prvi maj v Ljubljani (2002)

Odštevanje do prvomajskega protesta skozi sorodne pobude iz preteklosti

Letošnji prvi maj, ko bo v Ljubljani po dolgih letih ponovno potekalo protestno zborovanje vredno tega dneva, ponuja priložnost tudi za popis anti-kapitalističnih prvomajskih pobud, ki so se pri nas odvile v preteklosti.

Prvega maja 2002 se je pod geslom Drugačen svet je mogoč, drugačen svet je potreben! v Ljubljani odvil protestni shod, ki so ga sklicale anarhistične skupine, med drugimi Social-anarhistična iniciativa, Antifašistična akcija in skvot AC Molotov, podprle pa nekatere neodvisne sindikalistične organizacije in iniciativa Reci NE NATO! Zborovanje se je začelo na Kongresnem trgu in se od tam za prvim transparentom, ki je nosil napis Odpor je upravičen: proti kapitalizmu in socialni neenakosti!, nadaljevalo po ulicah Ljubljane.

Pred posplopjem Vlade Republike Slovenije je predstavnik Neodvisnih sindikatov Slovenije opozoril na kršenje delavskih pravic in v svojem govoru podčrtal glavno sporočilo prvega maja: za dostojanstvo in delavske pravice se je potrebno sindikalno in drugače organizirati ter boriti. Delavske in socialne pravice so rezultat zgodovinskih bojev ter spopada razrednih sil in ne posledica “dobre volje” vsakokratnih oblastnikov.

Več fotografij iz protesta si lahko ogledate tukaj.

Pred dobro zastraženo ameriško ambasado so aktivisti gibanja proti vstopu Slovenije v vojaško zvezo NATO še enkrat razgrnili namero, da bodo proti konsenzu vladajočih razredov o tem vprašanju postavili široko družbeno gibanje za drugačno prihodnost. Prihodnost, v kateri ne bo prostora za imperialne vojaške formacije kot je NATO pakt. Za dobrobit delavstva je poleg uničenja kapitalizma potrebno uničiti tudi njegovo oboroženo krilo.

Protestni shod, ki se ga je udeležilo nekaj sto ljudi, se je z govori zaključil pred Ministrstvom za notranje zadeve, kjer so protestniki opozorili na kriminalizacijo anti-kapitalističnih gibanj po svetu, ki so se po anti-globalističnih protestih v Genovi in terorističnih napadih enajstega septembra v ZDA leta 2001 znašla pod udarom širokega vala represije.

Iz perspektive današnje globalne situacije je zgovorno, da je bila ena izmed političnih točk protesta pred dvaindvajsetimi leti tudi solidarnost z ljudmi v Palestini.

Prvomajski protest leta 2002 je potekal v sklopu dnevov akcije May Days 2002, ki so od 27. aprila do 3 maja pod geslom Ustvarjanje alternativ globalnemu kapitalizmu potekali v Ljubljani. Teden različnih aktivnosti je poleg protesta vključeval še Antifašistični festival na Metelkovi, kolesarsko akcijo Kritična masa in razdeljevanje brezplačne hrane kot protest proti militarizaciji in vojni pod transparentom Hrana, ne bombe!


Spodaj si lahko ogledate krajši video zapis, ki popisuje dneve akcij May Days 2002 in je dostopen tudi na tej povezavi.
Scroll to Top