Danes bo v Kopru potekala protivojna skupščina, jutri pa protestni shod pred Luko Koper
Prejšnji teden je javnost razburila informacija, da ima v Luko Koper vpluti tovorna ladja Borkum, ki po podatkih solidarnostnih gibanj s Palestino prevaža orožje za Izrael. Medtem, ko se pristojni izogibajo odgovornosti in še naprej tiščijo glave v zemljo, pa so gibanja proti genocidu v Gazi takoj sprožile akcijo za zavrrnitev ladje v Luki Koper.
Že v petek je Gibanje za pravice Palestincev pristojne državne institucije pozvalo, da ladji Borkum zavrne dostop in možnost pristanka v Luki Koper oziroma da odredi inšpekcijski nadzor tovora. Solidarnostni odbor za svobodno Palestino se je včeraj v pozivu proti sprejemu ladje Borkum v Luki Koper pridružil zahtevam in napovedal blokado pristanišča, če bo ladja vseeno pristala. Mobilizirano je tudi več deset protivojnih, delavskih in študentskih skupin in organizacij, ki so v skupni izjavi Ne vojaškemu tovoru za genocid danes poudarili nasprotovanje oboroževanju, logistični podpori za vojno in zavzemanje za mir: “Ne glede na to, ali je orožje namenjeno v Izrael ali na Češko in od tam namerava v Ukrajino, je to orožje za oborožene sile kapitalističnih držav, ki ne prispevajo k miru in ne branijo delovnih ljudi”.
Danes je za 18. uro v Kopru napovedana splošna protivojna in protiimperialistična skupščina, na kateri se bo razpravljajo tudi o protestnem shodu pred Luko Koper, ki je načrtovan za sredo popoldne.
Protestni shod proti sprejemu ladje Borkum se bo v sredo, 22. maja, začel ob 17. uri pred Mestno občino Koper in od tam premaknil pred Luko Koper.
Sporna ladja Borkum
Ladja Borkum je na radar protivojnih gibanj prišla prejšnji teden, ko sta španski organizaciji Campaign to End Arms Trade with Israel in RESCOP (Solidarity Network Against the Occupation of Palestine) opozorili, da ladja prevaža raketne motorje, eksplozivne naboje ter topovsko gorivo, ki je namenjeno v pristanišče Ashdod v Izraelu. Istočasno so španske oblasti pozvali, da ladji odrečejo logistično podporo in zavrnejo načrtovan privez v pristanišču v Cartageni. Španska vlada je nato sporočila, da je tovor ladje Borkum namenjen na Češko in ne v Izrael, te informacije pa se kot pijanec plota držijo tudi odgovorni v Sloveniji. Ladja je namreč 16. maja zaradi napovedanega inšpekcijskega nadzora tovora spremenila prvotni načrt in namesto v Cartageno svojo pot preusmerila v Slovenijo. V Luko Koper naj bi vplula v sredo zvečer.
V Solidarnostnem odboru za svobodno Palestino so opozorili, da obstaja velika verjetnost, da je orožje dejansko namenjeno v Izrael. In to ne glede na podatke, s katerimi opletajo oblastniki, da je orožje namenjeno na Češko. V zadnjem obdobju je dobava orožja Izraelu zaradi protestov in drugih pritiskov namreč otežena, kar pomeni, da se “vojni dobičkarji poslužujejo prikritih načinov trgovanja, kar mnogokrat pomeni posredno dobavo orožja preko tretjih držav”. Temu pritrjuje tudi več drugih podatkov. Pri tranzitu orožja na ladji Borkum naj bi sodelovalo podjetje IMI Systems, katerega lastnik je zloglasno izraelsko orožarsko podjetje Elbit Systems. Proti slednjemu zaradi njihove vpletenosti v genocid že dlje časa v številnih delih sveta poteka široka družbena mobilizacija, ki vključuje vse od protestov do sabotaž in drugih direktnih akcij. Pridobljena dokumentacija o tovoru ladje Borkum tudi poudarja, naj se “v nobenih okoliščinah” imeni IMI Systems in Izrael ne pojavita v javnosti. Hkrati je Češka, kamor naj bi bilo orožje namenjeno, ena izmed največjih evropskih podpornic izraelske agresije nad Palestino. Navkljub močnim indicem, da je orožje z ladje Borkum dejansko namenjeno v Izrael, bi tudi v primeru, da bi se izkazalo drugače, njen sprejem v Luki Koper pomenil nudenje logistične podpore za vojno. Če ne tisto v Gazi, pa morda ono v Ukrajini. Je res pomembno, katera vojska bo na koncu s tem orožjem ubijala?
Bussiness as usual za pristojne institucije
V Luki Koper so se na pozive k zavrnitvi ladje Borkum odzvali že v petek. V skladu s pričakovanji so odgovornost preložili na druge in pojasnili, da je logistična podpora, ki jo naše največje pristanišče nudi vojnemu dobičkarstvu in orožarski industriji zgolj del njihovega posla. Saj, da je Luka Koper zgolj “eden od členov v logistični verigi”. Zgovorno je tudi njihovo sporočilo, da “je njihov dostop do informacij o konkretni pošiljki, naročniku oziroma naslovniku tovora omejen”, kot tudi, da “niso pristojni, da bi te informacije razkrivali javnosti”. Kdo torej zares nadzira, kakšen tovor se pretovarja v Luki Koper? Kdo lahko zagotovi, da orožje iz ladje Borkum ne bo pristalo v rokah izraelske vojske v Gazi?
Podobno so v svojem odzivu sporočili tudi na Ministrstvu za obrambo, kjer so pojasnili, da nimajo nobenih podatkov o tem, kakšen tovor se zares prevaža na omenjeni ladji, ter da je tranzit orožja reguliran v skladu z veljavnimi uredbami. Ministrstvo za infrastrukturo je na drugi strani potrdilo, da omenjena ladja izpolnjuje vse pogoje za vplutje in da ji slovenska pomorska uprava tega ne more prepovedati. Torej, da je vse po zakonu, in da tisti, ki v rokah držijo vzvode moči ne morejo narediti nič.
O odzivih političnih strank in vladnih ministrov na tem mestu niti ne bomo izgubljali časa. Njihovi dosedanji odzivi so namreč potrdili njihovo nepripravljenost, da prevzamejo odgovornost in za končanje genocida v Gazi tudi zares kaj storijo. Ostajajo pri praznih besedah, zaradi česar prevzemajo vlogo sostorilcev.
Luka Koper kot logistični center za podporo orožarskim poslom in vojnemu dobičkarstvu
Luka Koper že dolgo časa predstavlja pomemben logistični center za vojno industrijo, in je tako, kot so zapisali v Solidarnostnem odboru za svobodno Palestino, “z logistično podporo orožarski industriji neposredno vpletena v vojno, ki se v Palestini ta trenutek odvija v svoji najskrajnejši obliki: genocidu”. Od delavcev v Luki Koper smo tudi izvedeli, da se je od začetka vojne v Ukrajini drastično povečalo število tovornih ladij, ki preko Luke Koper prevažajo orožje. Večina teh ladij naj bi imela posebno varovanje (tudi s strani ameriške vojske) in druge posebne zahteve, informacije o tovoru na ladjah naj delavstvu ne bi bile dostopne, večino ga pretovorijo ponoči. Informacije o povečanju obsega “nevarnega tovora” v Luki Koper so potrdili tudi na pristojnih institucijah, prevozi vojaške opreme, vključno s tanki, pa so na primorski avtocesti postali povsem običajen prizor.
Na tem mestu si moramo kot družba zastaviti pomembno vprašanje: se nam zdi sprejemljivo, da se javna infrastruktura uporablja za podporo oboroževanju, vojnam in vojnemu dobičkarstvu? Je sprejemljivo, da kot družba nismo obveščeni o vseh vidikih orožarskih poslov, ki se očitno izvajajo preko logističnih centrov kot je Luka Koper? Bomo naše glave tiščali v zemljo, kot to počno oblastniki, ali bomo naredili konkretne korake za končanje morije v Gazi in drugod?
Tudi solidarnostna in protivojna gibanja so pozvala k odprtju široke javne razprave o tej temi ter pristojne institucije k transparentnemu razkritju vseh podatkov o obsegu, naravi in logistiki transporta orožja pri nas.